Corona virüsü daha ölümcül hale getiren mutasyon ortaya çıktı

Gelen son dakika haberlerine göre; dünyayı darmadağın eden corona virüs (covid-19) salgını için önemli gelişmeler yaşanıyor. Yapılan açıklamada herkesin merak ettiği ‘corona virüste ikinci dalga olacak mı?’ sorusunun da cevabı geldi. Ayrıca corona virüsü daha ölümcül hala getiren mutasyon da ortaya çıktı. Corona virüs aşısı için de umutlandıran bir haber geldi. İşte tüm gelişmeler…

Gelen son dakika haberlerine göre; corona virüsle ilgili sıcak bilgiler geliyor. Yeni tip corona virüsün (covid-19) bir türünde meydana gelen belirli bir mutasyonun, virüsün daha fazla insan hücresini enfekte etmesine yardım etmiş olabileceği bildirildi. İşte tüm detaylar…

Amerikan basınında çıkan haberlere göre, ABD’nin Florida eyaletinde Scripps Araştırma Enstitüsü’nde görevli uzmanlar, laboratuvarda yapılan çalışmada “D614G” ismi verilen mutasyonun, Kovid-19’un yüzeyindeki “fonksiyonel sivri uçların” sayısını büyük ölçüde artırdığını gözlemledi.

Çalışma ekibinin lideri virolog Hyeryun Choe, kullandıkları hücre kültür sisteminde D614G mutasyonuna sahip virüslerin, bu mutasyona sahip olmayanlardan daha bulaşıcı olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

Virüse “taç” görünümü veren bu sivri uçların, Kovid-19’un insan hücrelerine bağlanmasını sağladığını vurgulayan uzmanlar, D614G mutasyonu nedeniyle virüsün fonksiyonel sivri uçlarının sayısı veya yoğunluğunun 4 ya da 5 katına çıktığını açıkladı.

Scripps Araştırma Enstitüsü Mikrobiyoloji ve İmmünoloji Bölümü yöneticilerinden Michael Farzan, D614G mutasyonunun ayrıca sivri uçların “bel kemiğine” daha fazla esneklik sağladığını, bu esnekliğin, virüsün hücreden hücreye yolculuklarda canlı kalmasına yardım ettiğini ifade etti.

Uzmanlar öte yandan D614G mutasyonunu taşıyan türlerin, kişileri daha fazla hasta edip etmediğinin henüz bilinmediğine işaret etti.

Dünya çapında viral örneklerin genetik çalışması için havuz niteliği taşıyan GenBank’tan edinilen veriye göre, şubat ayında rastlanmayan bu mutasyon, martta dizilimlerin dörtte birinde, mayısa kadar da yüzde 70’inde tespit edildi.

AŞI DENEMELERİ YAPILACAK

İngiltere’de kişi başına 3 sterlin (26 TL) corona virüs (Covid-19) aşı adayının, insanlar üzerinde denemelerini başlayacağı duyuruldu.

Imperial College London Üniversitesindeki bilim insanları, potansiyele sahip ancak şu ana kadar kullanılmamış bir teknolojiyi deneyeceklerini duyurdu.

Aşının işe yaraması durumunda, seri üretime geçilebileceği ifade edilirken; araştırmayı yürüten ekibin, aşıyı olabildiğince düşük maiyetle sağlamaya çalıştıkları bilgisi paylaşıldı.

Üniversitede araştırmayı yürüten ekibin başında bulunan Prof. Robbin Shattock, İngiliz medyasına yaptığı açıklamada, Biz basit yaklaşım benimsedik.

Virüsün yüzeyindeki proteinden küçük bir parçanın genetiğini topluyoruz, kopyalarını yapıyoruz ve mikroskobik ölçülerdeki yağ damlalarının içine hapsediyoruz dedi.

HIZLA BÜYÜK MİKTARLARDA ÜRETİLEBİLECEK

Shattock, yeni yaklaşımla birlikte, küçük doz kullanımının aşının büyük miktarlarda kısa sürede üretilebilmesine olanak sağladığını ifade etti.

Shattock, Aşının, hastalığın toplumda yayılmasına engel olması gerekiyor. Güvenlik testlerimizin ardından, İngiltere’de Ekim ayında geniş katılımlı bir test yapacağız.

Tabii bu o dönem ne kadar vaka olacağına da bağlı, dolayısıyla dünyanın başka bölgelerinde de testler yapabiliriz ifadelerini kullandı.