Corona virüs hızla yayılmaya devam ediyor!

Yeryüzünde neredeyse her iki saniyede bir insana bulaşan corona virüs salgınının önüne geçilemezken, can kayıpları 15 bini, vaka sayısı ise 350 bini aştı. Mart ayı bitmeden dünyada Covid-19’a yakalananların sayısının yarım milyonu geçmesine kesin gözüyle bakılıyor.

17:50 İngiliz hükümetinin Kovid-19 tasarısının imzalanmasının ardından kritik bir karar alındı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un corona virüsü nedeniyle hastalanması durumunda görevi Dışişleri Bakanı Dominic Raab’ın devralacağı bildirildi.

16.40 : Hollanda’da son 24 saatte 34 ölüm gerçekleşti, can kaybı 213’ü buldu. Avrupa ülkesinde bir günde 545 tanı konuldu ve vakalar 4 bin 749’a yükseldi.

Hollanda’nın komşusu Belçika’da ise günlük vakalar 500’ün altına düşüp 342’ye geriledi, son 24 saatte 13 hasta hayatını kaybetti.

Halihazırda 3 bin 743 kişiye corona virüsün bulaştığı Belçika’da yapılan son koronavirüs testlerinin, son iki güne göre, enfekte kişi sayısının azaldığını göstermesi bulaşma hızının yavaşlaması umudunu doğurdu.

Belçika Federal Halk Sağlığı Kurumu (FOD), vaka sayılarında ilk kez olumlu yönde bir evrilme görüldüğünü vurgulayarak, “Ancak bunun gerçek bir eğilim olduğunu söylemek için erken. Bunun devam etmesini bekliyoruz. Ama önlemleri gevşetmemeliyiz” açıklamasını yaptı.

Salgını önlemek için zorunlu haller dışında sokağa çıkma yasağı uygulanan Belçika’da, günde yaklaşık 2 bin 500 test yapılıyor.

Belçika’da toplam ölü sayısı 88.

15.05 : Şimdiye kadar aldığı sıkı önlemlerle adından söz ettiren Singapur’da bir günde 54 yeni vaka ortaya çıktı. Bu rakam, salgının başlangıcından bu yana bir rekor. Singapur’da 509 hasta bulunuyor.

15.00 : Güney Afrika, son 24 saatte konulan 128 teşhisle birlikte vakaların 402’ye çıktığını duyurdu.

14.30 : Suriye’de ilk corona virüs vakası görüldü. Sağlık Bakanlığı, 20 yaşındaki erkek hastanın kısa süre önce ülkeye döndüğünü bildiriyor.

14.25 : İsviçre’de bir günde yapılan testlerin 1046’sı pozitif sonuç verdi, vakalar 8 bin 60’a ulaştı. Kayıtlara geçen altı yeni ölümle birlikte can kaybı da 66 oldu.

Alkol satışını yasakladılar

11.10 : Çin’e bağlı özerk şehir Hong Kong, tüm yabancı turistlerin kente girişini yasakladı. Hong Kong’da ilan edilen yasaklar arasında, restoran ve barlarda alkol satışının durdurulması da var. Hong Kong yöneticisi Carrie Lam, “İnsanlar sarhoş olunca samimi davranıyor” diyerek gerekçeyi açıkladı.