Cluster-5 virüs hızla yayılıyor! Dünya şokta…

Tüm dünya ABD başkanlık seçimlerine kilitlenirken, yüzyılın kabusu koronavirüs salgınından gelen yeni şok dalgaları kıtalararası paniğe yol açtı.

Seçim sonucunun henüz netleşmediği ancak Demokrat aday Joe Biden’ın ipi göğüslemeye oldukça yakın olduğu ABD’de, son olarak Başkan Donald Trump’ın Özel Kalem Müdürü Mark Meadows’un testi pozitif çıktı.

Vaka sayılarının 10 milyona yaklaştığı ABD’de, medya Meadows’un seçim günlerinde çok sayıda kişiyle temas halinde olduğunu bildiriyor.

ABD’de Perşembe ve Cuma günleri koronavirüs vakaları tüm zamanların rekorunu kırdı. Perşembe günü 123 bin, Cuma günü ise 132 bin teşhis konuldu.

Son bir haftada vaka sayılarında patlama yaşanan ülkede, Ekim ayı ortalarında günlük pozitif testler 50 bin civarında seyrediyordu.

Günlük vakalarda ABD’yi Avrupa’da salgının merkez üssü Fransa 60 binle izliyor, Üçüncü sırada ise 50 bin sınırındaki Hindistan var.

Avrupa ülkeleri İtalya, Polonya, İngiltere, İspanya ve Almanya’daki günlük vakalar 20 binin üstüne çıktı, İtalya’da bu sayı 37 bine kadar yükseldi.

MUTASYONA UĞRADI

Koronavirüs salgınında ilk kez dünya genelinde günlük vakalar 600 bini aşarken, Danimarka’dan yayılan mutasyona uğramış virüs şok etkisi yarattı.

Danimarka’da vizon çiftliklerinde koronavirüs tespit edilmesiyle başlayan kaos, bugün itibariyle kıta değiştirip Kuzey Amerika’ya ulaştı.

Hafta içinde Danimarka’da milyonlarca vizonun öldürüleceği açıklandı. Karar, çiftliklerdeki hayvanlarda Covid-19’un insanlara bulaşan, mutasyona uğramış bir türünün görülmesi üzerine alındı.

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, mutasyona uğramış virüsün, geliştirilmekte olan Covid-19 aşılarının etkinliği için tehlike oluşturduğunu açıkladı.

Dünyanın en büyük vizon kürkü üreticisi Danimarka’da yeni tip virüs 200’ü aşkın insana ve diğer hayvanlara bulaştı.

Başbakan Frederiksen, “Durum çok çok ciddi. Virüs vizonlarda mutasyona uğradı ve insanlara geçti” dedi.

Bugün ise Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) dünyayı çalkalayan gelişmeyi duyurdu, ABD, İtalya, Hollanda, İspanya ve İsveç’teki çiftliklerde yetiştirilen vizonlarda da koronavirüs çıktı.

Açıklamada, vizonlarda rastlanan Covid-19 türünün klinik görünümü, ağırlığı ve bulaşıcılığının koronavirüsün diğer türleriyle benzerlik gösterdiği ancak daha önce gözlemlenmeyen mutasyon terkibine rastlandığı vurgulandı.

İngiltere hükümeti, Danimarka’da ortaya çıkan ve ‘Cluster-5 virüs’ olarak adlandırılan yeni bir koronavirüs bulaşması nedeniyle bu ülkeden gelecek tüm ziyaretçilere sınırlarını kapattı.

İngiliz vatandaşları ya da ülkede oturum izni bulunan kişiler de, Danimarka’dan dönüşte 14 gün karantinada kalmak zorunda kalacaklar.