Ana sayfa Diğer Büyük araştırma tamamlandı: Bu tarihlerde doğanlara kötü haber!

Büyük araştırma tamamlandı: Bu tarihlerde doğanlara kötü haber!

14
0
PAYLAŞ

Bilim insanlarından büyük bir araştırma daha. ABD’de yapılan bir araştırmanın sonucunda, doğduğumuz ayla bağlantısı olan 55 hastalık olduğu iddia edildi.

Bilim insanları, doğduğumuz mevsime göre en çok risk altında olduğumuz hastalıkları ortaya çıkardı.
Hastalıklarla ilgili bu bağlantıya ulaşmak için doğum ve tıbbi kayıtlarını taramayı sağlayan bir yazılım geliştirdi ve algoritma, New York’un tıbbi veri tabanlarında kullanıldı. Yapılan test sonucunda ise, doğum mevsimleriyle bağlantısı olan 55 hastalık olduğu ortaya çıktı.

Daily Mail’de yer alan habere göre daha önce yapılan çalışmalarda, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (ADHD) ve astım gibi hastalıklar ile doğum mevsimi ve sıklığı arasında bir bağlantı olduğu belirtilmiş ancak bu konuda geniş ölçekli araştırmalar yapılmamıştı. Bu çalışmadan yola çıkan Kolumbiya Üniversitesi araştırmacıları, New York’ta tedavi olan 1.7 milyon kişinin doğum tarihiyle tıbbi kayıtlarını 1.688 hastalık ile karşılaştırdı.

Aylara göre hastalık riskleri
Araştırmanın sonucunda, mayıs ayında doğan kişilerin hastalanma riskinin en az, ekimde doğanların ise en yüksek olduğu saptandı.Astım riskinin ağustos, temmuz ve ekim bebeklerinde en fazla olduğu belirlenen araştırmada ayrıca, doğum ayı ve 9 çeşit kalp hastalığı arasında da bir bağlantı olduğu bulundu. Buna göre, martta doğan kişiler atrial fibrilasyon, kalp yetmezliği ve mitral kapak bozukluğu açısından yüksek risk altındalar.

Araştırmanın yazarlarından Dr. Nicholas Tatonetti’ye göre doğum ayı ile bağlantılı olan bu risk, beslenme ve egzersiz gibi daha etkili değişkenlere nispeten daha küçük bir etken. Ancak bu veri bilim insanlarına yeni hastalık risk faktörlerini ortaya çıkarmada yardımcı olabilir.