Ana sayfa Diğer Bu resimde kaç nokta görüyorsunuz?

Bu resimde kaç nokta görüyorsunuz?

17
0
PAYLAŞ

Bilim adamı Jacques Ninio’nun geliştirdiği optik illüzyon sosyal medyada ‘Resimde kaç nokta var?’ sorusuna çokça farklı yanıt verilmesine neden oluyor. 12 noktanın bulunduğu optik illüzyon, sosyal medyada son günlerde en çok ilgi çeken paylaşımlar arasında.

Gri bir desen üzerindeki 12 noktanın sorulduğu illüzyon, sosyal medyada son günlerde oldukça ilgi çekiyor. Tek bakışta 12 noktayı birden görmenin neredeyse imkansız olması çok kişiyi yanıltıyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Japon psikoloji profesörü Akiyoshi Kitaoka’nın Facebook’ta paylaştığı görüntü, 24 saat içinde 7 bin kez paylaşıldı.

kactane

Oyun geliştiricisi Will Kerslake, ilüzyonu Twitter’dan paylaşırken “Çizgilerin kesiştiği yerlerde 12 siyah nokta var ama beynimiz tek seferde hepsini görmemize izin veremez” diyordu.

Bu Tweet 24 saat içinde 27.000 kişi tarafından paylaşılmıştı.

Bazı kullanıcılar ise üzerinde oynanmış görüntülerle tüm noktaları görebildiğini yazdı.

resized_5e94b-27706d4f2

Fransız bilim adamı Jacques Ninio’dan esinlenerek isimlendirilen görüntü; yatay, dikey ve diyagonal çizgilerden oluşuyor. Oluşan desen üzerindeki kesişme noktalarında 12 siyah nokta bulunuyor.

“Çoğu insan aynı anda 12 noktayı göremez”

Bilim insanlarına göre; göz düzenlenmiş bir desen gördüğünde, beynin bunu doğru işlemesi her zaman mümkün olmayabilir.

Bu duruma Ninio’nun getirdiği açıklama şöyle:

“Noktaların etrafındaki beyaz çemberler küçültüldüğünde ve çevresine ince, siyah bir çember daha çizildiğinde gözden kayboluyorlar. Bir bakışta ancak birkaçını görebiliyorsunuz. Gri hatların görüntüsündeki süreklilik, noktaları görmediğimiz yerlerde mevcut olmayan gri geçişleri oluşturuyor.”

Bir Twitter kullanıcısı olan Dan, gözdeki retinanın bir seferde tüm noktaları görmemize izin vermeyeceğini yazdı.
Bir diğer twitter kullanıcısı, “Farklı biçimlerde çift kontrolle farklı formatlarda denedim. Hepsini aynı anda göremedim. Bir noktadan sonra baş ağrısı yapıyor” yazdı.