Bu kan grubundakiler corona virüse daha kolay yakalanıyor

Çin’de yeni tip corona virüs (COVID-19) vakaları üzerinde yapılan bir araştırmaya göre bazı kan grupları diğerlerine göre daha dirençli…

Çin’in Kovid-19 salgınının merkez üssü konumundaki Vuhan kenti ile Şıncın’da 2 bin yeni tip corona virüs vakası üzerinde yapılan ve bu grubun sağlıklı kişilerle karşılaştırıldığı çalışma, kan grubu A olanlarda daha yüksek yeni tip corona virüs görülme oranı ve daha ağır semptomlar geliştirmeye eğilim tespit edildi.

Yüzde 63 daha şanslılar

Öte yandan kan grubu 0 (sıfır) olanların yeni tip corona virüse karşı önemli ölçüde daha dirençli olduğu gözlendi. Vuhan’da COVID-19 nedeniyle ölen 209 hastadan 85’inin kan grubu A iken 0 (sıfır) kan grubuna sahip ölen hasta sayısı 52 oldu. Bunun sıfır kan grubunda, “yüzde 63 daha az ölüm” anlamına geldiği ifade edildi.

‘A grubundakiler kendini daha güçlü korusun’

Vuhan Üniversitesi Congnan Hastanesi Kanıta Dayalı ve Dönüşümsel Tıp Merkezi’nde görevli Vang Şinghuan, “A grubu kana sahip kişiler, enfeksiyon riskini azaltmak için özellikle daha güçlü kişisel korunmaya ihtiyaç duyuyor” değerlendirmesini yaptı.

Uzmanlar, hükümetlere ve sağlık kuruluşlarına tedavi sürecinde kan grubunun yarattığı farkı göz önünde bulundurmaları tavsiyesinde bulundu. Konuyla ilgili daha fazla araştırma yapılması gerektiğine de vurgu yapıldı.