Ana sayfa Yemek Tarifleri Bol köpüklü Türk kahvesi nasıl yapılır?

Bol köpüklü Türk kahvesi nasıl yapılır?

21
0
PAYLAŞ

Bol köpüklü Türk kahvesi nasıl yapılır? Türk kahvesi ülkemizde sevilerek tüketilen ve en çok tüketilen içecekler arasında yer almaktadır.

İsminin geliş öyküsü bu hazırlama ve pişirme tekniğinin Türkler tarafından bulunmasına dayanmaktadır. Kendine özgü köpüğü, tadı ve kokusu ile geleneksel bir lezzet olan bu tat telvesi ile servis edilen tek kahve türü olarak literatürde yer almaktadır.

Kız isteme törenlerinde de önemli yeri olan bu kahvenin yapılışı bir ustalık ister. Türk kahvesi nasıl yapılır? sorunuza cevap olacak videomuzu aşağıdan izleyebilirsiniz. Türk kahvesi yapımı zahmetli olduğu kadar içmesi de bir o kadar keyif vericidir. Özellikle yemeklerden sonra çoğu kişi için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. İçtikten sonra ağızda bıraktığı hoş tat bu içeceği vazgeçilmez kılmaktadır.

İşte Türk kahvesi nasıl yapılır videolu anlatım

Önceleri Arap Yarımadası’nda kahve meyvesinin kaynatılması ile elde edilen içecek, bu yepyeni hazırlama ve pişirme yöntemiyle özgün tadına kavuşmuştur. Kahve ile Türkler sayesinde tanışan Avrupa; uzun yıllar kahveyi, Türk kahvesi olarak bu yöntemle hazırlayıp tüketmiş, Brezilya ve Orta Amerika kaynaklı, arabica türü, yüksek kaliteli kahve çekirdeklerinden harmanlanan ve tercihen kömür ateşinde ağır ağır, titizlikle kavrulan Türk Kahvesi, çok ince öğütülür. Bir cezve yardımıyla su ve isteğe göre şeker ilave edilerek pişirilir, bir fincan kahveye iki çay kaşığı kahve atılır. Küçük fincanlarla servis yapılır. İçilmeden önce telvesinin dibe çökmesi için kısa bir süre beklenir. Su, sanıldığı gibi kahvenin sonunda değil; kahveyi içmeden önce içilmektedir. Ayrıca tüm dünyada espresso ile en çok tüketilen kahve türüdür ki dünya genelinde hemen hemen her tür restoranın menüsünde bulunan iki kahveden biridir.