Ana sayfa Battaniye Bebek battaniyesi örgü modelleri

Bebek battaniyesi örgü modelleri [Derya Baykal anlatımlı]

41
0
PAYLAŞ
Bebek battaniyesi örgü modelleri
Bebek battaniyesi örgü modelleri [Derya Baykal anlatımlı]

Bebek battaniyesi örgü modelleri Derya Baykal televizyon programlarında sıklıkla yayınlanan ve yapılışlarının detaylı bir şekilde anlatıldığı bir örgü türüdür.

Bebekler yetişkin insanlara göre daha hassas bir yapıya sahip olduklarından yetişkinler için soğuk olmayan bir hava onları olumsuz etkileyebilmektedir.  Onların hastalanmasını istemeyiz değil mi. İşte bu sebepten dolayı en güzel ve yapımı en basit bebek battaniyesi modellerini sizlerle sitemizde paylaşıyor olacağız. Gerek Derya Baykal’ın Derya’nın Dünyası programında anlatılan gerekse farklı videolar ile tüm detaylarını öğrenebileceğiniz muhteşem örnekleri sizinle paylaşacağız.

Sitemizde daha önce de çeşitli bebek battaniyesi örneklerini yayınlamıştık. Dileyenler battaniye kategorisi altında yer alan bu modelleri inceleyebilir. Yine bu içeriklerde de modellerinin yapılışları tüm detaylarıyla sizlere aktarılmaktadır.

Hem kız bebekler hem de erkek bebekler için hazırlanan battaniyeler genellikle tığ işi olmakta bazı modelleri ise şiş ile yapılan tasarımlar da meydana gelmektedir. Battaniyeler bazen amaçları dışında da kullanılabilmektedirler. Örneğin yatak örtüsü ya da koltuk örtüsü gibi işlere de yaramakta, evinizde oldukça dekoratif bir görüntü meydana getirmektedir.

Kare motifli bebek battaniyesi modeli yapılışı

Derya Baykal’ın programında anlatılan kare motifli bebek battaniyesinin yapılışını ilk olarak sizlerle paylaşıyoruz. Bu bebek battaniyesi örgü modelleri yeşil, kırmızı ve beyaz renkte ipler kullanılmış. İnce bir yün iplik çeşidi kullanıldığından dolayı 3 mm yani 3 numara tığ kullanılarak rahatlıkla örülebilecek bir model. Tabii siz renkleri kendi zevkinize göre değiştirebilir. Daha değişik bir battaniye ortaya çıkartabilirsiniz, bu tamamen sizin zevkinize kalmış bir şey.

İşte bu örneğin yapılışının anlatıldığı video..

Bülbül tükürüğü (Nohut örneği) battaniye modeli yapılışı

Yukarıdaki modeli beğenmediyseniz ya da daha farklı bir battaniye modeli arıyorsanız yine Derya Baykal’ın sunduğu Derya’nın Dünyası programında 21 Nisan 2015 tarihinde anlatılan bülbül tükürüğü battaniye modelini sizler için paylaşıyoruz.

Bu modelin diğer bir adı da nohut örneğinden yapılmış battaniye modelidir, yani örgü tekniği olarak nohut örneği diye tabir edilen bir teknik kullanılarak yapılmaktadır. Gelelim detaylarına…

Bu modelde 2 kat iplik kullanıldı ve 7 numara şiş ile örüldü. Koton iplik kullanıldı. Videoda iki kat örülüyor fakat isteğe bağlı olarak tek kat iplikte kullanılabilir. 137 ilmek başlanarak yapılan bu battaniye yani 90 santim olarak örülüyor. Bittiğinde 90’a 90 kare bir battaniye modeli olmuş oluyor.

Sıra ters örgü olarak yapılıyor, örneği tersten kurarak başlanıyor örgüye dilerseniz detayları ve yapılış tekniğini videolu olarak izleyebilirsiniz. Aşağıda bu videoyu sizin için yayınlıyoruz umarız beğendiğiniz ve kullanışlı bir model olmuş olur.

İşte modelin yapılışının anlatıldığı detaylar..

Ponpon bebek battaniyesi modeli yapılışı

Bir diğer bebek battaniyesi modeli lise ponpon battaniye adındaki örgü modelidir. Bunun da yapılışını size kısaca anlatalım.

Ponpon bebek battaniyesi modeli yapılışı
Ponpon bebek battaniyesi modeli yapılışı

Bu modelin yapılışında 3 numaralı tığ ve iki yumak dut ipi kullanılıyor. Yapılışına geçecek olursak 1 metre uzunluğunda zincir çekilerek başlanıyor bu örgü modeline. Tüm başına bir kere dolayıp zincire batıp iki kere de çıkıyoruz yani bir trabzan yapmış oluyoruz. Her sıranın sonunda bir üst sıraya çıkmak için üç zincir çekiyoruz.

2 sıra yaptıktan sonra “dut ipi” bağlayıp ipin düz olan yerine 4 trabzan, ponponlu yerin arka dışına ise 3 trabzan yapıyoruz.. Sıra sonuna kadar böyle devam ediyoruz. Tekrar 2 sıra düz ip bir sıra dut ipiyle birlikte örüyoruz.. Kare olunca kenarlarını yapıyoruz.. Kenar oyasını değiştirebilirsiniz… İşte bu örneğimizin anlatımı bu şekilde oluyor.

Son olarak çok amaçlı kullanabileceğiniz bir örgü modelinden sizlere bahsedelim..

Çok amaçlı bebek battaniyesi modeli yapılışı

Derya Baykal’ın Derya’nın Dünyası programında anlatılan bir diğer battaniye modeli de çok amaçlı bebek battaniyesi modelidir. Yayınlandığı dönemde izleyiciler tarafından çok beğenilen ve çoğu örgü seven tarafından örülen bu modelin yapılışını videolu olarak sizinle paylaşıyoruz. Bu videoda anlatılan teknikleri uygulayarak verilen bilgiler ışığında siz de örebilirsiniz. Yuvarlak bir battaniye modeli olan bu örnek çok farklı kullanım alanları bulunduğu için tüm anneler buna bayılıyor.

İşte Bebek battaniyesi örgü modelleri anlatımlı video..

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here