Gündem

Altın alacakları ilgilendiriyor… Kırıldı

İç piyasada gram altın 488 liradan, çeyrek altın 778 liradan, Cumhuriyet altını 3,222 liradan, ons altın ise 1925 dolardan işlem görüyor.

Peki uzmanlar altın fiyatlarında yaşanan değişim için ne diyor? İşte cevabı…

ÜNLÜ & Co/DAHA tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Ons altın direncini test ediyor. Henüz somut bir adım atılmamış olsa da ABD’de teşvik paketi beklentilerinin güçlü kalmaya devam etmesi dolar üzerinde baskı yaratırken değerli metallerin ise güç kazanmasını kolaylaştırıyor. Bu kapsamda ons altının 1930 doların üzerini test ettiğini görüyoruz.

Kısa vadeli teknik görünüm açısından son derece önemli olduğunu düşündüğümüz 1920 doların üzerinde kalınması durumunda daha yüksek seviyelere kapı açılacağını düşünüyoruz.

Öyle ki son yükselişle birlikte Ağustos ayından bu yana devam eden aşağı yönlü trend kırılmış durumda. Bu durumda ilk hedefin 1935 dolar seviyesi olacağını söylemek mümkün.

Gedik Forex tarafından hazırlanan raporda ise şöyle denildi: “Küresel piyasalarda, ons altın 1900dolar seviyesinin üzerinde seyrediyor. ABD’de teşvik paketine dair beklentiler piyasalarda iyimserlik yaratırken, diğer taraftan ABD Başkanlık seçimlerine doğru, anketlerde Biden’ın önde olması da piyasaları bir taraftan endişelendiriyor.

Teşvik paketi ve Trump’tan gelecek olası açıklamalar piyasaların gündeminde olabilir. Ons altın için 1938$ – 1949$ ve 1960$ direnç noktaları olarak takip edilebilir. Geri çekilmelerde, 1922$ – 1913$ – 1902$ destek noktaları olarak izlenebilir.”

Ahlatcı yatırım tarafından hazırlanan altın analizinde ise şu ifadelere yer verildi: “Geçtiğimiz Perşembe günü ABD’de gerçekleşen başkan yardımcısı adaylarının münazarasının ardından, dikkatlerin beklentilerin altında açıklanan ABD işsizlik başvuruları verisi ve tekrar olası teşvik paketlerine odaklanması değerli metalde yukarı yönlü hareketlere neden olmuştu.

Teknik olarak incelediğimizde, ons altının 1930 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi.

Azalan talep ile ons altında aşağı yönlü hareketlerin devam etmesi durumunda sırası ile 1923, 1916 ve 1908 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir.

Olası bir yukarı yönlü harekette ise 1936, 1943 ve 1950 direnç seviyeleri kısa vadede takip edilebilir.”