26 Aralık’a dikkat! Türkiye’yi böyle etkileyecek

26 Aralık 2019 Perşembe günü, saat sabah 8:12’de Oğlak burcunun 4. Derecesinde bir Güneş Tutulması gerçekleşecek. Astrolog Burak Üstün, Güneş Tutulması’nın tüm etkilerini yorumladı.

Güneş Tutulması haritasında İstanbul için Yay burcunun son (anaretik) derecesi olan 29. derece, Ankara için ise 3 derece Oğlak yükseliyor.

Ankara’nın başkent olmasını da hesaba katarsak Oğlak burcunun yükselmesi Türkiye Astroloji haritası açısından önemli bir olay başlangıcı zamanlamasını ifade ediyor.

Astrolog Burak Üstün Türkiye astroloji Haritası kısmına da değindi. Tutulma haritasındaki Oğlak’taki tutulma derecesi Uranüs Boğa derecesi ile de uyumlu üçgen açıyı yapmakta.

Bu da geleceğe dönük düzenlemeler, grup çalışmaları, ekonomi ve kazanç ile ilgili fikirler bakımından iyi bir zamanlamayı gösteriyor.

Güneş Tutulması nedir?

Ay, Güneş’ten 400 kat daha küçüktür fakat dünya’ya olan uzaklığı güneşten 400 kat büyük olduğu için gözlem olarak ikisi de bize dünyadan eşit görünür. Bu bakımdan Güneş tutulması, Ay’ın yörüngesel devinim hareketini gerçekleştirirken Güneş ile Dünya arasına gelmesi ve Güneş’i kısmen ya da bütün olarak kapatması sonucunda gerçekleşen bir doğa olayıdır.

Güneş tutulmaları Ay’ın Yeniay dediğimiz fazında gerçekleşir. Yeniay fazı Güneş ile Ay’ın 0 derecede kavuştuğu zaman başlar. Kavuşum Ay’ın yörünge düzleminin Dünya’nın Güneş çevresindeki yörünge düzlemi ile çakışması demektir. Bu kavuşum derece noktası tam tutulma anıdır. Yörünge düzlemine de aynı zamanda ekliptik (tutulma) düzlemi adı verilmektedir. Ekliptik sözcüğünün türetilme nedeni de, tutulmaların yalnızca Ay’ın bu düzlemi kestiği zamanlarda gerçekleşiyor olmasıdır.

Yılda iki ile beş arasında güneş tutulması gerçekleşebilir ve bunların en fazla iki tanesi tam güneş tutulması şeklinde olabilir. Bunun nedeni de Ay’ın yörünge düzlemi ile dünya’nın yörünge düzlemi arasında yaklaşık 5 derecelik bir fark olmasından dolayıdır. Eğer bu fark olmasaydı 1 yıl içerisinde 12 kadar tutulma gözlemleyebilirdik. Güneş Tutulmalarının Astrolojideki ifadelerine değinirsek, tutulmalar Ay düğümlerine yakın oluşumları ifade ettiği için bu zaman dilimlerinde kaderi konuların ortaya çıkması söz konusu olur.

Yine Güneş tutulması daha çok hızlı bir şekilde gelişebilecek olayları ifade etmekte. Eğer o zamana kadar bekleyen birikmiş enerjiler söz konusu ise bu etki ile bir anda hız kazanması ve belirginleşip ortaya çıkması muhtemeldir. Özellikle de tutulmanın olduğu burç ve hayat alanında ortaya çıkan dikkat çekici gelişmeler söz konusudur.

Genel etkiler

Oğlak burcu kış mevsimi girişi ile başlar. 21 Aralık’ta güneş ışınları Oğlak Dönencesi’ne dik gelir. Bu tarihten itibaren geceler kısalarak gündüz süresi uzamaya başlar ve bu süreç 21 Haziran’a kadar devam eder. Oğlak burcu insanları da zor zamanların, zor şartların insanlarıdır.

Kaynakların dikkatli kullanımı ve zor şartlara göre yaşam şekli Oğlak ve yöneticisi Satürn etkisinde olanların yapısına işlemiş bir özelliktir. Dayanıklı, sabırlı, çalışkan ve düzencidirler. Belirledikleri bir sistem ile hareket ederler.

Gökyüzündeki görünüme baktığımızda, yıllardır Oğlak’ta bulunan Satürn ve Plüton gibi iki sert mizaçlı gezegenin yanına bu sefer büyük iyicil olarak ifade edilen Jüpiter geliyor. Tabi bu noktada Yay burcunu yöneten Jüpiter için Oğlak burcundaki konumunun burç yöneticiliği bakımından pek olumlu olduğunu söyleyemem -çünkü Yay hayata geniş, hümanist, rahat, keşifçi, maceracı, bilgi ile gelişip öğrenen ve idealist bakmakla ilgilidir- ama Oğlak burçları ve genel olarak toprak elementi burçlar yani Başak ve Boğa için iyi bir zamanlama olabileceğini söyleyebilirim.

Jüpiter Oğlak’taki konumu ile düzen, sistem, disiplin, gerçekçilik, elle tutulurluk ve ekonomi konusuna odaklanılacak bir süreci gösteriyor. Yani Jüpiter’in Yay burcu ile ifade edilen merkezi karakteri burada sistematize ve düzenli hale geliyor diyebilirim.

Aslında bu pozisyon akademisyenler için, hukukçular için yani belirli bir kurumsallık altında çalışanlar için iyi görünüyor. Burada olabilecek tek olumsuzluk Jüpiter’in rahatlatan, insani yönlerle, gelişimle ilgili tarafının kısıtlanması.

Bu süreçte daha çok genişlemek ve açılmaktan ziyade kontrollü olma ve eldekileri işleme süreci öne çıkacaktır. Şimdi tutulma ile de bunun bir tetik noktasına gelmiş bulunuyoruz.

BU VİDEOLARA MUTLAKA GÖZ ATIN…